Bckam

Jak czyścić rynny

Napisane 16.03.2021 przez bckam

Tagi: rynna, czyszczenie, czyszczenie rynny, śmieci w rynnie, jak czyścić rynny,

Rynny otaczające dach Twojego domu są integralną częścią ogólnej skuteczności Twojego dachu pod względem tego, jak skutecznie woda deszczowa jest usuwana z domu, zanim spowoduje jakiekolwiek problemy z wilgocią związane z wnikaniem wody i wilgoci.


Podczas burz i ulew, deszcz uderza w dach i spływa po nim, wpadając do rynien, gdy dotrze do okapu. Woda jest następnie transportowana wzdłuż poziomych odcinków rynien, aż dotrze do rury spustowej, skąd spływa do dowolnego systemu odwadniania powierzchniowego, jaki posiadasz.

Może to być konkretny odpływ wód powierzchniowych, system nasiąkania lub nawet system zbierania wody deszczowej.

Jeśli w którymkolwiek momencie powyższego procesu wystąpi uszkodzenie orynnowania, woda deszczowa może łatwo przedostać się na ściany zewnętrzne i do fundamentów domu, a jeśli ściany nie są dostatecznie chronione lub są uszkodzone, może znaleźć swoje do wnęki, a czasem przez ściany wewnętrzne powodując wilgoć i pleśń.

Nieszczelna pionowa rynna
Wyciek pionowej rynny
Dodatkowo, jeśli rynny zostaną zatkane liśćmi i innymi odpadkami, które następnie utworzą blokady, woda może łatwo przelać się i przedostać na ściany zewnętrzne.


Mając to na uwadze, jestem pewien, że docenisz, jak ważna jest Twoja rynna dla ogólnej odporności na warunki atmosferyczne Twojego domu i aby mieć pewność, że nigdy nie pojawią się problemy z wilgocią, należy go utrzymywać w doskonałym stanie.

Jak często powinienem czyścić rynny?
Odpowiadając na to pytanie, przedział czasowy między czyszczeniami rynien naprawdę zależy od kilku czynników; gdzie mieszkasz i co otacza Twoją nieruchomość.

Z pewnością będziesz chciał je czyścić co najmniej dwa razy w roku pod koniec wiosny, a także pod koniec jesieni.

Głównym tego powodem jest to, że wiosną kwiaty i drzewa wyrzucają dużo nasion i pyłków, które mogą gromadzić się w rynnach. Pod koniec wiosny ten proces się zmniejsza, więc będziesz chciał je wyczyścić w tym momencie, a nie na początku, ponieważ będziesz musiał je wyczyścić ponownie miesiąc później.

Dotyczy to również jesieni, kiedy wszystkie liście i liście zaczynają opadać. Jeśli masz dużo drzew otaczających Twój dom, wyczyść rynny, gdy wszystkie są prawie nagie, aby mieć pewność, że usunięto jak najwięcej liści za jednym razem.

Rynna zablokowana liśćmi
Pionowa rynna zablokowana pełna liści i gruzu

Oczywiście jest to tylko bardzo przybliżony przewodnik. Jeśli masz do czynienia z dużymi opadami deszczu i na początku wiosny woda wylewa się na rynny, musisz się tam dostać i wyczyścić je jak najszybciej!

Prawie wszystkie obszary Wielkiej Brytanii doświadczają sporych opadów deszczu i wiatru, zwłaszcza na północy. Duże ilości deszczu w połączeniu z rześką bryzą mogą łatwo rozluźnić mech na dachu, a także zdmuchnąć liście z drzew, więc jeśli tak jest w miejscu zamieszkania, może być konieczne sprawdzanie i czyszczenie rynien 3 do 4 razy w roku .


 
Ponadto, jak pokrótce wspomnieliśmy powyżej, jeśli jesteś otoczony drzewami i inną roślinnością, będziesz naturalnie bardziej podatny na zablokowane rynny po prostu z powodu objętości, które masz wokół siebie.

Czyszczenie rynien z drabiny
Jak ustaliliśmy, jak często należy czyścić rynny, następnym zadaniem jest wykonanie pracy.

Bezpieczeństwo na drabinie
Czyszczenie rynien nie jest przyjemną pracą w żadnej formie. To niechlujne, często śmierdzące i czasami niezręczne zajęcie.

Jeśli nie masz bungalowu lub parteru, będziesz czyścić rynny na dwupiętrowej posesji, co oznacza pracę na wysokości.

Jeśli nie czujesz się komfortowo w pracy na wysokości, nie próbuj tej pracy, wezwij fachowców.

Jeśli jednak czujesz się komfortowo podczas pracy na wysokości, możesz iść.

Pierwszym zadaniem jest ustawienie drabiny na miejscu. Aby to zrobić, wybierz koniec, od którego chcesz zacząć, i przesuń drabinę na miejsce.

Upewnij się, że obie stopy drabiny są mocno osadzone na solidnej, równej podstawie. Nie ulegaj pokusie umieszczenia go na trawie lub na zboczu, albo zatonie i stanie się niestabilny, albo uderzy z dna, tak czy inaczej spowoduje to upadek!

W większości nieruchomości rynny będą mocowane do desek fasadowych, które są z kolei mocowane do okapu lub obszaru dachu, który wystaje ze ścian.

Wygodny dostęp do rynien z drabiny w tym scenariuszu może być dość trikowy, a także niebezpieczny, ponieważ nieuchronnie skończysz się pochyleniem, aby uzyskać dobry widok na rynnę.

Aby uniknąć potencjalnie niebezpiecznego pochylania się, zawsze należy używać wspornika lub wspornika drabiny.

Te niezwykle przydatne przedmioty mocują się na szczycie drabiny, a następnie spoczywają na zewnętrznej ścianie posesji i odsuwają drabinę od ściany, umożliwiając łatwy dostęp do rynien i dachu

Drabina zabezpieczona pasem drabinkowym
Drabina zabezpieczona bezpiecznie pasem do drabiny

Jeśli masz szczęście, że masz rusztowanie wieżowe lub platformę roboczą, jest to idealny zestaw do tego zadania, ponieważ zapewnia łatwy dostęp i zapewnia dużo bezpiecznego ruchu. Jest to z pewnością najbardziej preferowana metoda wykonywania tego typu pracy.

Powyższe to tylko krótkie omówienie bezpiecznego korzystania z drabiny. Zdecydowanie zalecamy przeczytanie naszego pełnego projektu bezpieczeństwa drabin, który znajduje się tutaj, aby uzyskać więcej wskazówek i porad dotyczących bezpiecznej pracy na wysokości.

Co powinienem zrobić z gruzem, który zeskrobałem z rynny?
Zanim przejdziemy do faktycznego czyszczenia wszelkich rynien, dobrze jest mieć gdzieś wyrzucone śmieci.

Możesz oczywiście po prostu rzucić go na podłogę w drodze. To nie jest zły pomysł, jeśli gruz jest rzeczywiście suchy, np. Suszone liście, gałązki itp.

Ale jeśli jest to mokry, stagnujący szlam, spowoduje to duży bałagan na podłodze i plusk wszędzie i ostatecznie spowoduje więcej pracy przy sprzątaniu po zakończeniu samych rynien, nawet jeśli wyrzucisz odpady na plandekę lub arkusz z tworzywa sztucznego.

Istnieje również potencjalne niebezpieczeństwo upuszczenia go na niefortunnego przechodnia, zwłaszcza jeśli pracujesz na ścieżce dla pieszych lub w jej pobliżu.

W tym celu podczas pracy najlepiej wrzucać śmieci do worka lub wiadra. Na dłuższą metę jest to bezpieczniejsze i dużo mniej kłopotliwe.

Mając to na uwadze, istnieje kilka opcji:

Plastikowa torba : jest to dobra opcja, jeśli masz do czynienia z dość lekkimi odpadkami, takimi jak suszone liście itp., Ponieważ możesz dużo wcisnąć w torbę, a także możesz łatwo przymocować samą torbę do drabiny, za pomocą jakiegoś klipsa lub zawiązania to
Wiadro : jest to opcja, z której można skorzystać, jeśli masz do czynienia z wilgotnymi lub przemoczonymi śmieciami. Wiadra są znacznie mocniejsze niż worki, a mokre śmieci mają tendencję do ważyć sporo, a ostatecznie są znacznie bezpieczniejsze. Ich jedyną wadą jest to, że są trochę trudne do ustawienia i bezpiecznego trzymania
Szczerze mówiąc, wiadro jest naprawdę najlepszą opcją, ponieważ jest sztywne i łatwo dostępne. Torby są w porządku, ale zawsze będziesz z nimi walczył, aby dostać się do rynny.

Istnieją jednak rozwiązania dla majsterkowiczów. Używając starego wiadra, odetnij podstawę, aby była pusta na całej długości, a następnie wrzuć torbę na dno. Pociągnij torbę do góry i złóż górną część tuż nad górną krawędzią wiadra i zabezpiecz ją na miejscu za pomocą bungee lub taśmy klejącej.

PoradyDom

Najlepszy sposób na czyszczenie rynien

Chociaż możesz chcieć skorzystać z usług profesjonalisty do czyszczenia rynien, samodzielne wykonanie tej pracy może zaoszczędzić sporo grosza. Badania przeprowadzone przez wykazały, że nauka samodzielnego czyszczenia rynien może za każdym razem przynieśćoszczędności finansowe.Jeśli Twoje rynnypotrze

Czytaj więcej...

Losowy

Nieruchomości dolny śląsk

Dolny śląsk to miejsce gdzie niestety nie ma czystego powietrza, co zrobić aby powietrze było czyste. TRZY WYPRÓBOWANE I PRZETESTOWANE SPOSOBY NA POPRAWĘ JAKOŚCI POWIETRZA W DOMUZanieczyszczenie powietrza to nie tylko powietrze zewnętrzne, ale także powietrze, którym oddychasz między ścianami domu. Jesteś bardz

Czytaj więcej...