Bckam

10 sposobów dbania o ogród: jak utrzymać rośliny przy życiu

Napisane 15.03.2021 przez bckam

Tagi: kwiaty, rośliny, ogród, ogrodnik, pielęgnacja,

Pielęgnacja roślin może być prosta, jeśli wiesz, czego szukać. Poniżej znajduje się kilka kluczowych wskazówek dotyczących pielęgnacji, aby utrzymać żywy i zdrowy ogród:

Sprawdź stan swoich roślin . Niezależnie od tego, czy przesadzasz rośliny ze szkółek, czy hodujesz własne z nasion, dokładnie sprawdź swoje rośliny ogrodowe, aby upewnić się, że są wolne od szkodników i gnicie. Wprowadzanie zakażonych lub chorych roślin może zaszkodzić całemu ogrodowi. Oprócz chorób roślin, niszczycielskie owady, takie jak mszyce, komary i mączliki, należy eliminować za pomocą odpowiednich pestycydów lub innych skutecznych metod eksterminacji.
Podlewaj prawidłowo . Podlewanie może prowadzić do rozwoju grzybów, plam na liściach i niezdrowych roślin. Podlewaj tylko tak często, jak jest to konieczne w okresie wegetacji dla określonych gatunków roślin i pozwól glebie wyschnąć między podlewaniami, aby zapobiec przesyceniu. Sztuczka polega na tym, aby twój ogród był dobrze podlewany, ale nie moczony, i unikaj moczenia liści. Zamiast tego podlewaj bezpośrednio glebę. Jest to łatwe do zrobienia w przypadku ręcznego podlewania, ale jeśli chcesz zautomatyzować, wybierz system nawadniania kropelkowego zamiast zraszaczy.
Traktuj swoją glebę . Gleba z czasem ulega degradacji i wymaga częstego odświeżania. Możesz kupić nową ziemię w lokalnym centrum ogrodniczym, więc sprawdź jakość gleby ogrodowej i wymień ją w razie potrzeby. Dodanie ściółki jest również przydatne do zatrzymywania wilgoci w glebie w ogrodzie. Materiał do ściółkowania powstrzyma chwasty, jednocześnie dostarczając materię organiczną do gleby, gdy zacznie się ona rozkładać. Nawożenie ogrodu to kolejny sposób na utrzymanie go w zdrowiu. W zależności od rodzaju roślin, które uprawiasz, używaj odpowiedniej ilości nawozu i stosuj odpowiednio, aby nie przeciążać roślin.
Wyczyść swoje narzędzia ogrodnicze . Narzędzia ogrodowe należy czyścić, aby kontrolować choroby i zapobiegać przenoszeniu bakterii lub niebezpiecznych elementów do ogrodu. Oprócz innych metod pielęgnacji ogrodu, czyste narzędzia mogą pomóc w dłuższym utrzymaniu zdrowego ogrodu.
Wykonaj konserwację instalacji . Śmierć, przycinać i usuwać rośliny w razie potrzeby. Deadheading usuwa stare kwiaty, aby zachęcić do nowego wzrostu. Przycinanie to przycinanie gałęzi roślin, aby kontrolować wzrost i zrobić miejsce na więcej. Wycinanie roślin usunie niezdrowe kawałki, a także stworzy więcej miejsca do rozkwitu ogrodu. Wszystkie te metody ogrodnicze mogą sprzyjać wzrostowi, usuwając wszelkie możliwe ukryte szkodniki lub niepożądane części, zwiększając przestrzeń dla kwitnienia Twojego ogrodu kwiatowego lub warzywnego.
Zniszcz chwasty . Chwasty są zabójcami ogrodów. Mogą udusić korzenie twoich zdrowych roślin, przenosić szkodniki i stać się brzydką uciążliwością. Chwasty zajmują miejsce i zasoby, z których mogą korzystać Twoje rośliny, więc pielenie ogrodu może zapewnić jego zdrowie i wzrost.
Chronić przed zwierzętami . Ustaw barierę wokół łóżka ogrodowego, na przykład ogrodzenie z drutu, aby zwierzęta roślinożerne, stworzenia i inne szkodniki ogrodowe nie zniszczyły Twoich roślin. Ogrodzenie z drutu zapewnia bezpieczeństwo ogrodu, jednocześnie pozostawiając go widocznym i wystawionym na działanie słońca (tradycyjne ogrodzenie może czasami blokować bezpośrednie działanie promieni słonecznych).
Stawiaj swoje rośliny . Staking polega na wbijaniu patyków w ziemię i przywiązywaniu do nich łodyg kwiatowych lub innych roślin ogrodowych za pomocą szmatki lub nici (można również użyć kratki). Tyczenie roślin - takich jak rośliny ogórka, papryki lub pomidora - wzmacnia łodygi i zapobiega ich zginaniu lub łamaniu, utrzymując je w pozycji pionowej i zdrowej.
Roślina towarzysząca . Sadzenie towarzyszące lub uprawa międzyplonowa polega na sadzeniu wielu różnych upraw razem w celu zwiększenia produktywności wzrostu , zapewnienia zapylaczy, odpierania szkodników i kontrolowania siedliska dla pożytecznych owadów. Uprawa współrzędna to świetny sposób na utrzymanie dobrego stanu ogrodu i klombów, otaczając je odpowiednimi roślinami, które umożliwią ich pomyślny wzrost.
Spróbuj podniesionych łóżek . Dodanie podniesionych łóżek (lub pojemników ogrodowych) do planów ogrodu może znacznie wydłużyć żywotność rośliny. Podniesione łóżka są świetne, jeśli chcesz zacząć od małych lub sadzić różne sekcje. Podniesione łóżka są wyposażone w barierę, zapewniają odpowiedni drenaż i mogą pomóc chronić łóżko ogrodowe przed chwastami i innymi zagrożeniami.

PoradyDom

Najlepszy sposób na czyszczenie rynien

Chociaż możesz chcieć skorzystać z usług profesjonalisty do czyszczenia rynien, samodzielne wykonanie tej pracy może zaoszczędzić sporo grosza. Badania przeprowadzone przez wykazały, że nauka samodzielnego czyszczenia rynien może za każdym razem przynieśćoszczędności finansowe.Jeśli Twoje rynnypotrze

Czytaj więcej...

Losowy

Najlepszy sposób na czyszczenie rynien

Chociaż możesz chcieć skorzystać z usług profesjonalisty do czyszczenia rynien, samodzielne wykonanie tej pracy może zaoszczędzić sporo grosza. Badania przeprowadzone przez wykazały, że nauka samodzielnego czyszczenia rynien może za każdym razem przynieśćoszczędności finansowe.Jeśli Twoje rynnypotrze

Czytaj więcej...