Bckam

Jak pomalować pokój: 10 kroków do malowania ścian jak profesjonalista

Napisane 12.03.2021 przez bckam

Tagi: malowanie, pędzel, wałek, farba, malowanie domu,

Dowiedz się, jak pomalować pokój w domu lub mieszkaniu za pomocą tych prostych kroków do samodzielnego wykonania i rozjaśnić dowolną przestrzeń w mgnieniu oka

Malowanie pokoju to popularny projekt zarówno dla początkujących majsterkowiczów, jak i doświadczonych renowatorów. W końcu jest to dość bezbolesne, stosunkowo niedrogie i gdyby coś poszło nie tak, łatwe do naprawienia. Ale zanim złapiesz rolkę i zaczniesz, ważne jest, aby mieć plan ataku. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak pomalować pokój i poznać kroki, które musisz wykonać, aby upewnić się, że Twój projekt zakończy się sukcesem.

1. Zaplanuj swoje podejście
Zacznij od zastanowienia się, jak chcesz wyglądać gotowy projekt i pamiętaj, że nie jesteś ograniczony do czterech ścian w tym samym kolorze. Rozważ pomalowanie ściany akcentującej w odważnym odcieniu lub podkreślenie listew w kontrastującym odcieniu lub wykończeniu. I nie zapomnij spojrzeć w górę i sprawdzić, czy sufit również wymaga odświeżenia.2. Wybierz swój kolor
Przeglądanie pokładów wentylatorów i odprysków farby może być przytłaczające. Zacznij od ustalenia ogólnej charakterystyki koloru: Czy chcesz mieć ciepły czy chłodny odcień? Neutralny czy nasycony odcień? Jeśli masz istniejące meble lub dzieła sztuki, zechcesz również zastanowić się, w jaki sposób będzie je uzupełniać cień. Gdy już wiesz, czego szukasz, wybierz kilka odcieni i pobierz próbki. Przetestuj rolety, aby zobaczyć, jak wyglądają w pomieszczeniu o różnych porach dnia.3. Wybierz swoje narzędzia i materiały
Każdy projekt jest wyjątkowy i możesz potrzebować różnych narzędzi w zależności od wybranej farby i stanu ścian, ale jest kilka rzeczy, które musisz mieć.
Farba

Wałek malarski

Przedłużacz do wałka malarskiego

Upuść szmatki

Pędzle malarskie

Kuweta malarska

Papier ścierny

Taśma malarska

Łachmany

Szpachla


4. Określ, ile farby będziesz potrzebować
Niezależnie od tego, czy malujesz pomieszczenie z proszkiem, czy zewnętrzną część domu, ogólną zasadą jest jeden. Ale to tylko przybliżona wskazówka: aby uzyskać dokładniejszą liczbę, której z pewnością będziesz potrzebować w przypadku dużych projektów, użyj kalkulatora farb, takiego jak te dostarczone przez ; uwzględniają wymiary okien i drzwi. (I obie zakładają dwie warstwy farby na projekt).

Planujesz wybielić grafitowo-szarą ścianę? Prawdopodobnie będziesz potrzebować dodatkowej farby, gdy przechodzisz z ciemności do światła. Z drugiej strony, głęboka baza kolorystyczna wymaga zwykle więcej warstw farby niż jaśniejszego koloru . Zaleca nałożenie na powierzchnię szarego podkładu, zanim pomalujesz ściany na nasycony kolor, aby zmniejszyć liczbę aplikacji. Jeśli chodzi o wykończenie, być może słyszałeś, że jest bardziej błyszczący, tym wyższy współczynnik pokrycia, ale nie jest to wystarczająca różnica, aby zmienić liczbę galonów, które musisz kupić, mów.
5. Przygotuj ściany i pomieszczenie
Nie chcesz uszkodzić swojej ulubionej sofy ani pamiątki, którą dała ci babcia, więc opróżnij pokój ze wszystkich mebli. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca, przesuń wszystko na środek. Przykryj kawałki szmatką lub lekką plastikową folią i zrób to samo z podłogą. „Nie pomijaj ściereczki, farba się rozpryśnie, obiecujemy” -

Chwyć rolkę taśmy malarskiej - i mocno nałóż ją na krawędzie narożników pomieszczenia, listwy podstawy i wieńca oraz ościeżnice drzwi i okien, w razie potrzeby za pomocą szpachli do uszczelnienia. „Zapewnienie dobrego uszczelnienia, aby farba nie dostała się pod taśmę, jest wszystkim, a ponadto będzie usuwać się czysto, gdy wszystko wyschnie” - mówią. Jeśli się odważysz (lub masz pewną rękę artysty), możesz całkowicie pominąć nagrywanie. Zdejmij osłony gniazd i włączników światła i nałóż taśmę malarską, aby zabezpieczyć wyloty i przełączniki przed kapaniem farby.


6. Wymieszaj farbę
Użyj drewnianego sztyftu, aby wymieszać farbę i często mieszaj ponownie przez cały czas trwania projektu. Jeśli używasz więcej niż jednego galona farby, połącz puszki w dużym wiadrze, na wypadek gdyby wystąpiły niewielkie różnice w kolorze.

7. Wybierz swoje techniki malowania
Twoja farba jest wymieszana, a wałek jest gotowy, ale pamiętaj, aby zaplanować strategię, zanim zaczniesz. Pracuj od góry pomieszczenia w dół, zaczynając od sufitów. Planujesz odważną ścianę centralną? Najpierw pomaluj sąsiednie ściany w jasnym kolorze. „Nie martw się, jeśli pomalujesz ścianę akcentującą - ciemna farba zakryje każdą jaśniejszą farbę, która tam dotarła. Po wyschnięciu jaśniejszej ściany zaklej tę krawędź taśmą, aby ciemny kolor nie krwawił na swoją nową farbę. Jeśli zakrywasz ciemne ściany jaśniejszym odcieniem, zaplanuj trzy warstwy: podkład i dwie warstwy nowego koloru, aby nic się nie prześwitywało.

Zajmuj się jedną ścianą naraz. Weź pędzel i „wytnij” - pomaluj wzdłuż listwy i narożników od góry do dołu - podczas gdy twój przyjaciel używa wałka, aby pokryć główny obszar ściany, trzymając się z dala od tych bardziej precyzyjnych miejsc. Podczas nakładania farby za pomocą wałka, używaj długich pociągnięć we wzór W, aby uzyskać dobre krycie (i aby uniknąć tych brzydkich śladów po wałku). Po wyschnięciu ściany w dotyku można nałożyć drugą warstwę.

Jeśli malujesz listwę, usuń taśmę malarską i poczekaj, aż ściany wyschną, zanim przykleisz taśmę do ścian. Zacznij od listwy znajdującej się najbliżej sufitu, przechodząc do ram drzwi i okien, a na końcu listew przypodłogowych.

8. Nie zapomnij o wentylacji
Upewnij się, że Twoja przestrzeń jest dobrze wentylowana przez cały czas trwania projektu, otwierając okna i używając wentylatorów. „Utrzymywanie ciepła w pomieszczeniu i dmuchanie wentylatora zdecydowanie pomaga przyspieszyć proces suszenia” - mówią kuzyni. „Jeśli jest wilgotny dzień, wysychanie farby potrwa znacznie dłużej”.


9. Oczyść
Zrobiłaś już kilka warstw, ale to jeszcze nie czas na relaks. Usuń wszystkie taśmy malarskie i zbierz upuszczone ubrania, upewniając się, że wszelkie rozlane lub odpryski są suche przed ich przeniesieniem. W przypadku farb na bazie lateksu i wody należy czyścić pędzle mydłem i wodą, podczas gdy farby olejne wymagają spirytusu mineralnego. Możesz użyć pędzla malarza do czyszczenia i zmiany kształtu włosia. Jeśli chcesz ponownie użyć osłony wałka, użyj zakrzywionej krawędzi narzędzia 5 w 1, aby usunąć farbę pod bieżącą wodą.

10. Daj sobie wystarczająco dużo czasu
Czas trwania projektu zależy od wielkości pomieszczenia, sposobu malowania i poziomu umiejętności. Na przykład użycie ciemnego odcienia na ścianach oraz pomalowanie sufitu i wykończenia zajmie więcej czasu niż zwykłe wykonanie neutralnego koloru ścian. Podczas gdy niektóre przestrzenie można zrobić w ciągu kilku godzin, inne może zająć kilka dni. Pamiętaj, aby przeznaczyć więcej czasu, niż myślisz, że praca będzie potrzebować i nie zapomnij wziąć pod uwagę przygotowania i czyszczenia.

PoradyDom

Najlepszy sposób na czyszczenie rynien

Chociaż możesz chcieć skorzystać z usług profesjonalisty do czyszczenia rynien, samodzielne wykonanie tej pracy może zaoszczędzić sporo grosza. Badania przeprowadzone przez wykazały, że nauka samodzielnego czyszczenia rynien może za każdym razem przynieśćoszczędności finansowe.Jeśli Twoje rynnypotrze

Czytaj więcej...

Losowy

Jak malować ogrodzenie

To zadanie jest stosunkowo proste, niezależnie od Twojego doświadczenia z majsterkowaniem. Zanim jednak zaczniesz korzystać z któregokolwiek z naszych poradników, poświęć chwilę na przeczytanie naszych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa dla majsterkowiczów .Dla wielu osób stworzenie idealnego ogrodzenia jest tak

Czytaj więcej...