Bckam

Powrót do zdrowia po udarze: codzienne czynności i higiena osobista

Napisane 24.02.2021 przez bckam

Tagi: udar, leczenie, choroby, terapia, rehabilitacja,

Ponieważ udar może spowodować utratę kontroli nad ręką i nogą, zdolność ludzi do dbania o siebie w prosty sposób (rzeczy takie jak mycie lub ubieranie się) i podejmowania codziennych czynności przyjmowanych za pewnik (takich jak przygotowanie posiłku, sprzątanie lub chodzenie do sklepów).

Nawet najprostsze czynności, takie jak mycie zębów, golenie lub wyjmowanie papieru toaletowego z dozownika, stały się pozornie niewykonalne.

Częścią rehabilitacji po udarze jest pomoc ludziom w ponownym nauczeniu się podstawowych umiejętności lub nauczeniu się nowych technik dbania o siebie oraz przygotowania się do zadań takich jak gotowanie i sprzątanie po powrocie do domu. Proces ten był zwykle wykonywany w parze z ćwiczeniami, które pomagały przywrócić sprawność fizyczną. Mężczyzna opisuje, w jaki sposób może wrócić do ćwiczeń, które wykonywał, podnosząc małe kołki, kiedy wykonuje takie czynności, jak zaparzanie filiżanki kawy.

 

Widział, jak ważne są ćwiczenia poprawiające siłę i takie rzeczy, jak podnoszenie małych kołków ...


Nauczenie się robienia rzeczy dla siebie było ważne dla większości ludzi, ale członkom rodziny czasami trudno było obserwować ich względną walkę. Żona jednego mężczyzny powiedziała, że ​​pomaganie mniej sprawnym jest częścią ich kultury. Chciał się jednak usamodzielnić.

 

Częścią ich kultury jest pomaganie mniej sprawnym, kiedy walczą, ale rehabilitacja ...


Większość ludzi była zadowolona i zaskoczona praktyczną pomocą i radą, jaką otrzymali w szpitalu od terapeutów zajęciowych i fizjoterapeutów. Czasami ludzie byli proszeni o zrobienie rzeczy, które nie były dla nich pomocne, na przykład mężczyzna był proszony o ćwiczenie napełniania pralki, czego nie robił przed udarem. Przeważnie ludzie mieli możliwość wyboru rodzaju rzeczy, które chcieli osiągnąć i byli proszeni o wyznaczenie celów, do których mogliby dążyć.

Z czasem ludzie mogli rozszerzyć swoje cele na bardziej złożone zadania, takie jak pisanie, korzystanie z komputera, a nawet majsterkowanie i zakupy.

 

Wyjaśnił, że z biegiem czasu lista rzeczy, których nie może zrobić, zmniejszyła się i ma nadzieję, że ...Mycie i ubieranie się było pierwszym poważnym wyzwaniem, z którym borykali się ludzie. Większości ludzi pomagano w tym w ciągu pierwszych kilku dni po udarze, a następnie stopniowo zachęcano ich, by robili to samodzielnie. Niektórzy byli zaskoczeni, jak nagle zostało to zrobione, i pytali, jak mieli ubrać sparaliżowaną część ciała. Na ogół ludzie widzieli, że robi się to dla ich własnej korzyści, aby pomóc im jak najszybciej usamodzielnić się.

 

Szybko zachęciła ją, by spróbowała się umyć i ubrać i zdziwiła się, ile może ...


Ludzie znaleźli sposoby na ułatwienie zadań, na przykład mężczyźni zaczęli używać elektrycznej maszynki do golenia zamiast golenia na mokro. Niektóre rzeczy nie były możliwe, na przykład obcięcie paznokci u zdrowej dłoni było niemożliwe, co dla niektórych osób było frustrujące i denerwujące.

Z biegiem czasu ludzie nauczyli się najlepszego sposobu ubierania się, stosując takie techniki, jak najpierw zakładanie dotkniętej kończyny do ubrania. Niektórzy zmienili również rodzaj noszonych ubrań, wybierając rzeczy, które były łatwiejsze do założenia, jak spodnie z gumką w pasie i koszulki oraz kupując buty zapinane na rzepy. Pomocny może być również sprzęt, taki jak haczyki do podciągania spodni i guzików. Niektóre ubrania nadal sprawiały problem, np. Ludzie często potrzebowali pomocy przy zapinaniu guzików, a kobiety borykały się z zakładaniem i zapinaniem stanika.

Mimo że była to walka i zajęła znacznie więcej czasu niż przed udarem, większość ludzi wolała robić rzeczy samodzielnie.

 

Uważa, że ​​pranie i ubieranie się zajmuje jej więcej czasu, ale uważa, że ​​ważne jest, aby zrobić to sama, zanim ...


 

Ubieranie się, szczególnie zakładanie stanika, zajmuje dużo czasu, ale czuje, że to ważne ...W czasie pobytu w szpitalu większość ludzi miała możliwość przećwiczenia różnych czynności kuchennych, od zwykłego parzenia herbaty po przygotowanie pełnego posiłku. Takie zadania dawały ludziom poczucie spełnienia, zwłaszcza gdy byli w stanie przygotować coś dla krewnego.

Ćwiczenie tych umiejętności po powrocie do domu było czasem sporym wyzwaniem. Chociaż niektórzy byli szczęśliwi, że inni podjęli się tych zadań, inni chcieli odciążyć swoich bliskich, a nawet podjęli się prac domowych, których wcześniej nie wykonywali. Kilka osób miało regularne wizyty środowiskowego terapeuty zajęciowego lub pielęgniarki, którzy mogli pomagać im w planowaniu tych zadań, co ich uspokajało i pomagało im budować pewność siebie. Ten rodzaj wsparcia nie zawsze jest dostępny.

Noszenie gorących garnków i patelni mogło być dość przerażające, gdyby osoba nie miała pełnej kontroli, a przygotowanie posiłku lub sprzątanie było męczące.

 

Martwił się o gotowanie posiłku w domu ze względu na bezpieczeństwo, ale terapeuta zajęciowy ... 


Niektóre osoby otrzymały sprzęt ułatwiający życie, w tym elektryczny otwieracz do puszek, kolce do przechowywania warzyw, wywrotki do czajników, stołki do siedzenia, aby mogli siedzieć zamiast stać i wózki do przenoszenia rzeczy między pokojami.

 

Otrzymał sprzęt ułatwiający obieranie warzyw jedną ręką.Uzyskanie pewności siebie, aby wyjść i poruszać się po udarze, było ważne dla niektórych osób, ponieważ chciały mieć możliwość wyjścia i robienia własnych zakupów. Ponownie, bardzo pomocne może być ustalanie celów i dążenie do nich oraz używanie tempa i regularnych odpoczynków.

PoradyDom

Najlepszy sposób na czyszczenie rynien

Chociaż możesz chcieć skorzystać z usług profesjonalisty do czyszczenia rynien, samodzielne wykonanie tej pracy może zaoszczędzić sporo grosza. Badania przeprowadzone przez wykazały, że nauka samodzielnego czyszczenia rynien może za każdym razem przynieśćoszczędności finansowe.Jeśli Twoje rynnypotrze

Czytaj więcej...

Losowy

Jak malować ogrodzenie

To zadanie jest stosunkowo proste, niezależnie od Twojego doświadczenia z majsterkowaniem. Zanim jednak zaczniesz korzystać z któregokolwiek z naszych poradników, poświęć chwilę na przeczytanie naszych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa dla majsterkowiczów .Dla wielu osób stworzenie idealnego ogrodzenia jest tak

Czytaj więcej...