Bckam

Przygotowanie samochodu na zimę: najważniejsze wskazówki i rzeczy do sprawdzenia

Napisane 09.02.2021 przez bckam

Tagi: płyn zimowy, spryskiwacze zimowe, zima, samochód, auto w zimie, przygotowania do zimy,


Jazda w zimne dni może być wyzwaniem, przeczytaj naszą zimową listę kontrolną konserwacji samochodu

Jest rzeczą oczywistą, że kierowcy muszą utrzymywać swoje samochody w dobrym stanie przez cały rok, ale zimą wymaga to trochę więcej uwagi. Firmy ratownicze twierdzą, że prawdopodobieństwo awarii w tym sezonie jest dwa razy większe, ale istnieją pewne środki ostrożności, które możesz podjąć, aby uniknąć tego niefortunnego wystąpienia zimna.

Teraz, gdy nadeszły zimne miesiące, warto poświęcić trochę czasu na sprawdzenie silnika i sprawdzić, czy wszystko jest tak, jak powinno. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć lub co dokładnie sprawdzić, przeczytaj naszą listę kontrolną, aby upewnić się, że niczego nie przegapisz.

• Lista kontrolna samochodu zimowego: najlepsze produkty do kupienia

Uwzględniliśmy wszystko, od szybkich i łatwych zadań, które nie zajmują żadnego czasu, ale mogą zrobić różnicę - na przykład płyn do spryskiwaczy i kontrole oświetlenia - po bardziej poważne zadania, takie jak montaż opon zimowych. W stosownych przypadkach uwzględniliśmy również zalecane zakupy.

• Wskazówki dotyczące jazdy zimą

Lista kontrolna zimowej konserwacji samochodu
Pomimo pilnej potrzeby utrzymywania samochodu w dobrym stanie w okresie zimowym, większość kontroli jest taka sama, jak w pozostałej części roku. To powiedziawszy, jest kilka punktów, w których odrobina dodatkowej zimowej uwagi nie pójdzie na marne.

Sprawdź akumulator samochodowy
Zimna i wilgotna pogoda może nadwyrężyć 12-woltowy akumulator Twojego samochodu. Zimna pogoda utrudnia obracanie się silnika, ale niestety, jak powie Ci kierowca EV, zimna pogoda ma również negatywny wpływ na moc, jaką może dostarczyć akumulator. Jeśli ostatnio nie wymieniłeś akumulatora w samochodzie, może być zmęczony, a zimna pogoda może uniemożliwić grę w piłkę. Dodaj dodatkowy pobór mocy grzejników i innych urządzeń elektrycznych, a może stać się krytycznym elementem. Jeśli akumulator ma problemy z zapewnieniem wystarczającej mocy do uruchomienia samochodu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że się rozładowuje.

Możesz dostać domowy tester baterii, ale łatwiej jest znaleźć specjalistę. Zakładając, że możesz uruchomić samochód, możesz pojechać do lokalnego dealera lub sklepu z częściami zamiennymi, aby kupić nowy. Większość sprzedawców akumulatorów samochodowych nawet je dopasuje.• Jak uruchomić samochód

Ceny akumulatorów samochodowych są różne i mogą kosztować od około 60 funtów zamontowanych, chociaż modele wyposażone w układy start-stop wymagają cięższego akumulatora, który może kosztować ponad 100 funtów, w zależności od rozmiaru, typu i wytwarzanego prądu elektrycznego. W ofercie są dziesiątki kombinacji, więc upewnij się, że masz odpowiednią kombinację dla swojego samochodu.

Jazda zimą - sprawdzenie baterii
Jeśli nie możesz uruchomić samochodu, ale masz dostęp do zasilacza 12 V w innym samochodzie, możesz użyć zestawu przewodów rozruchowych. Jeśli masz wystarczające umiejętności i jest dostępny, możesz wyjąć baterię i naładować ją w pomieszczeniu. Może to być skomplikowane, nie tylko dlatego, że akumulatory samochodowe są ciężkie. Zawsze powinieneś zapoznać się z instrukcją obsługi.

Sprawdź płyn niezamarzający
Środek przeciw zamarzaniu, jak sama nazwa wskazuje, zapobiega zamarzaniu wody w układzie chłodzenia silnika. Aby przetestować skuteczność środka przeciw zamarzaniu, dostępny jest tester środka przeciw zamarzaniu za około 5 funtów. Aby go użyć, odkręć korek zbiornika płynu chłodzącego pod maską (upewniając się, że silnik jest najpierw zimny), opuść rurkę do płynu chłodzącego i ściśnij gumową gruszkę na końcu, aby zassać trochę płynu niezamarzającego do testera.


Następnie można odczytać temperaturę zamarzania płynu niezamarzającego za pomocą skali wewnątrz testera. Wymień płyn niezamarzający w układzie samochodu i załóż korek.

Sprawdź płyn do spryskiwaczy
Zimą często bywa mokro, co powoduje wyciąganie z nawierzchni brudu i soli drogowej, więc będziesz spędzać dużo czasu na wycieraczkach przedniej szyby. Zakładając, że wycieraczki są w dobrym stanie, nadal istnieje duże ryzyko, że będą rozmazać brud na przedniej szybie, jeśli butelka płynu do spryskiwaczy jest pusta.


Najlepszy płyn do spryskiwaczy
Aby to się nie stało, otwórz butelkę płynu do spryskiwacza przedniej szyby pod maską i napełnij ją płynem do spryskiwaczy. Możesz kupić gotowy wymieszany lub skoncentrowany płyn do spryskiwaczy, który musisz wymieszać z wodą.

Płyn do spryskiwaczy ma niższą temperaturę zamarzania niż sama woda, więc nie powinieneś skończyć z zamarzniętymi dyszami spryskiwacza, chociaż mogą one zostać zablokowane, jeśli dostanie się do nich szczególnie silny mróz lub marznący deszcz.

Sprawdź światła zewnętrzne
Brzmi prosto i tak jest. Dni są krótsze, a pogoda gorsza w miesiącach zimowych, więc konserwacja świateł zewnętrznych jest ważnym aspektem każdej zimowej listy kontrolnej samochodu.

Regularnie sprawdzaj i czyść światła. Sól i brud mogą szybko się gromadzić, zmniejszając skuteczność świateł i ograniczając widoczność dla innych użytkowników drogi. Najlepiej jest mieć włączone światła przy każdej pogodzie, ponieważ pomaga to być widocznym. Noś dodatkowe żarówki na wypadek awarii, ale spróbuj nauczyć się je wymieniać, gdy jest to wygodne, ponieważ możesz zagwarantować, że gdy się zdmuchnie, będzie w ciemności, w mroźną zimną i prawdopodobnie mokrą pogodę, co nie jest. Idealny czas na poznanie swojego samochodu.

Profesjonalne zimowe przeglądy samochodów
Jeśli nie masz czasu na przygotowanie samochodu do zimy, możesz poprosić eksperta, aby zrobił to za Ciebie. Wielu głównych dealerów i sklepów z częściami samochodowymi może to zrobić za symboliczną opłatą. Niektóre oferują nawet bezpłatne zimowe kontrole samochodu, zwłaszcza jeśli Twój samochód ma być serwisowany w tym samym czasie.

Zimowe opony
Jeśli często jeździsz zimą, rozważ zakup kompletu opon zimowych . Zapewniają wyjątkową przyczepność, gdy temperatura spada poniżej siedmiu stopni, a chociaż są skuteczne na śniegu i lodzie, zachowują się również lepiej niż opony letnie, gdy jest mokro. Nie są tanie, ale są warte inwestycji ze względu na dodatkowe bezpieczeństwo, jakie zapewniają.

To od Ciebie zależy, czy kupisz drugi zestaw kół, aby je zamontować, ale jeśli zdecydujesz się zamienić opony zimowe na te same koła, to zadanie dla montera opon, ponieważ jest to dość trudne zadanie.

Nawet jeśli nie chcesz dodatkowych kosztów opon zimowych, sprawdzenie głębokości bieżnika istniejących opon jest ważne. Ustawowy limit to 1,6 mm, ale posiadanie więcej niż to może radykalnie poprawić kierowanie i hamowanie - jeśli masz zamiar wymienić opony, wtedy zima jest na to dobry czas. Regularnie sprawdzaj też ciśnienie w oponach, ponieważ może się zmieniać wraz ze spadkiem temperatury powietrza wraz ze zmianą pór roku.

PoradyDom

Najlepszy sposób na czyszczenie rynien

Chociaż możesz chcieć skorzystać z usług profesjonalisty do czyszczenia rynien, samodzielne wykonanie tej pracy może zaoszczędzić sporo grosza. Badania przeprowadzone przez wykazały, że nauka samodzielnego czyszczenia rynien może za każdym razem przynieśćoszczędności finansowe.Jeśli Twoje rynnypotrze

Czytaj więcej...

Losowy

Powrót do zdrowia po udarze: codzienne czynności i higiena osobista

Ponieważ udar może spowodować utratę kontroli nad ręką i nogą, zdolność ludzi do dbania o siebie w prosty sposób (rzeczy takie jak mycie lub ubieranie się) i podejmowania codziennych czynności przyjmowanych za pewnik (takich jak przygotowanie posiłku, sprzątanie lub chodzenie do sklepów). Nawet najprostsze czynno

Czytaj więcej...