Bckam

Uprawa i pielęgnacja pięknych kwiatów hortensji

Napisane 15.03.2021 przez bckam

Tagi: ogród, prace ogrodowe, hortensje, rośliny, ogrodnik,

Pielęgnacja hortensji
Jeśli szukasz kwiatu ogrodowego, który będzie wyglądał atrakcyjnie, kwiaty hortensji są naprawdę oszałamiające. Latem i wiosną krzew ten pokrywają duże kule kwiatów. Chociaż ich wygląd może wydawać się wymagający w utrzymaniu, przy odpowiednich warunkach i pielęgnacji, hortensje są w rzeczywistości dość łatwe w uprawie. Chwyć więc rękawiczki ogrodowe, ponieważ nasz przewodnik po uprawie hortensji sprawi, że będziesz gotowy do sadzenia w mgnieniu oka.

Co to są hortensje?
Sadzenie hortensji
Wskazówki dotyczące pielęgnacji hortensji
Rodzaje hortensji
Częste pytania dotyczące uprawy hortensji
Co to są hortensje?
Kwitnąca wiosną i latem hortensja uważana jest za krzew. Ale pomimo ich zdolności do bycia dość dużymi hortensjami na twoim podwórku, nawet początkujący ogrodnik nie będzie pytał, jak hodować hortensje - te piękności rosną same. Osiągając wysokość do , hortensja rośnie szybko i często wypełnia przestrzeń zaledwie w jedno lato. Hortensje rosną w strefach odporności od 3 do 7 jako byliny. Kwiaty hortensji zaczynają się wiosną i często trwają przez całe lato do wczesnej jesieni, więc mogą być podstawą Twojego krajobrazu.

Sadzenie hortensji
Podobnie jak w przypadku większości rzeczy w ogrodzie, nauka podstaw sadzenia hortensji może zaoszczędzić czas i pieniądze. Wybierając odpowiednią lokalizację, odpowiednio dobierając glebę i prawidłowo sadząc, zwiększysz swoje szanse na cieszenie się dużymi, kolorowymi kwiatami hortensji przez wiele lat.

Najlepszy czas na sadzenie hortensji
Najlepszą porą do sadzenia hortensji jest jesień, a następnie wczesna wiosna. Chodzi o to, aby dać krzewowi dużo czasu na zbudowanie zdrowego systemu korzeniowego przed kwitnieniem. Najlepszą porą dnia do sadzenia jest wczesny poranek lub późne popołudnie. Chłodniejsze pory dnia zapewniają ochronę przed stresem cieplnym. Utrzymuj nowe rośliny dobrze podlewane do czasu ich zasiedlenia.

Gdzie sadzić hortensje
Wiedza o tym, gdzie sadzić krzewy hortensji, jest ważnym pierwszym krokiem. Wiele osób sadzi hortensje na łóżkach obok swoich domów lub ogrodzeń. Dzieje się tak, ponieważ hortensje uwielbiają ciepłe poranne słońce, ale nie lubią upałów po południu. Najlepszym miejscem do sadzenia hortensji jest miejsce osłonięte, w słoneczne poranki i zacienione popołudnia. Często znajdujesz to po północnej lub południowej stronie domu. Unikaj sadzenia bezpośrednio pod drzewami, co może prowadzić do konkurencji o wodę i składniki odżywcze. Silne wiatry mogą rozerwać i uszkodzić liście oraz zniszczyć kwiaty.

Najlepsza gleba dla hortensji
Hortensje dobrze rosną w glebie zawierającej dużo materiału organicznego. Niezbędny jest dobry drenaż. Chociaż hortensje lubią wilgotną glebę, nie tolerują podmoknięcia. Mokre, słabo przepuszczalne gleby mogą powodować gnicie korzeni. W ciągu zaledwie kilku tygodni Twoje hortensje mogą szybko umrzeć. Jeśli masz ciężką glebę, rozważ wymieszanie dużej ilości kompostu przed sadzeniem, aby poprawić jakość gleby.

Jak sadzić hortensje
Aby posadzić hortensje, po prostu wykop otwory do sadzenia o 2 stopy szersze niż kula korzeniowa. Utrzymuj głębokość dołka zgodną z rozmiarem kuli korzeniowej, tak aby roślina znajdowała się na równi z otaczającą glebą lub nieco wyżej. Tworząc niewielki kopiec, pomagasz zwiększyć odpływ wody z dala od podstawy rośliny.

Jak rozmnażać hortensje
Jedna hortensja może przekształcić się w wiele dzięki prostym technikom rozmnażania. Hortensje wielolistne i wiechowe najlepiej rozmnażać przez nawarstwianie od wczesnego do połowy lata. Wszystko co musisz zrobić to:

Wykop mały rów w pobliżu swojej hortensji.
Zegnij gałąź w dół do rowu, tak aby dotykała gleby w środku gałęzi.
Zrób rysy w korze w miejscu, gdzie gałąź dotyka ziemi okopowej.
Wypełnij wykop i umieść na nim kostkę brukową, cegłę lub kamień.
Z czasem gałąź utworzy własny system korzeniowy i może zostać przeszczepiona w nowe miejsce.
Hortensje gładkie i dębowe wypuszczają nowe pędy przez podziemne łodygi. Po prostu wykop młodą roślinę i oddziel ją od głównej rośliny. Następnie można go przesadzić w nowe miejsce.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji hortensji
Chociaż liście i kwiaty hortensji wydają się delikatne, w rzeczywistości nie wymagają wiele delikatnej pielęgnacji. Te wskazówki zawierają wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak dbać o hortensje.

Woda w tempie ygodniowo przez cały sezon wegetacyjny . Głębokie podlewanie 3 razy w tygodniu, aby pobudzić wzrost korzeni. Hortensje wielolistne i gładkie wymagają więcej wody, ale wszystkie odmiany mają stałą wilgotność. Użyj węża do namaczania, aby głęboko podlać i zatrzymać wilgoć z kwiatów i liści. Podlewanie rano pomoże zapobiec więdnięciu hortensji w upalne dni.
Dodaj ściółkę pod hortensje, aby gleba była wilgotna i chłodna. Organiczna ściółka rozkłada się z czasem, dodając składniki odżywcze i poprawiając teksturę gleby.
Zastosuj nawóz na bazie konkretnych hortensji. Każda odmiana ma inne potrzeby i skorzysta z innego czasu aplikacji. Najlepszym sposobem określenia potrzeb w zakresie płodności jest wykonanie testu gleby.
Hortensje Bigleaf wymagają kilku lekkich nawozów w marcu, maju i czerwcu.
Hortensje dębowe i wiechowe najlepiej sprawdzają się przy dwóch aplikacjach w kwietniu i czerwcu.
Gładkie rośliny hortensji wymagają nawożenia tylko raz, późną zimą.
Chroń się przed szkodnikami i chorobami , wybierając odmiany o cechach odpornych. Na hortensjach mogą pojawić się plamy na liściach, zarost, więdnięcie i mączniak prawdziwy. Szkodniki nie są powszechne na hortensjach, ale mogą pojawić się, gdy rośliny są zestresowane. Możliwe szkodniki to mszyce, warstwy liści i przędziorki. Właściwa pielęgnacja hortensji to najlepsza obrona.
Pielęgnacja hortensji 02

Rodzaje hortensji


Hortensje Oakleaf kwitną w cieplejszych strefach. Jeśli mieszkasz w strefie 5 lub cieplejszej, hortensje z liści dębu są doskonałym wyborem, ponieważ są w stanie wytrzymać upały lata.
Najpopularniejsze są hortensje wielolistne . Często można je znaleźć w strefach od 5 do 9.
Hortensje wiechowe są odporne na strefę 3. Są łatwe w uprawie, osiągając wysokości.
Gładkie hortensje są również znane jako śnieżki ze względu na duże, białe kępy kwiatów. Są doskonałym wyborem w zimnym klimacie.
Rozważ zasadzenie tych popularnych hortensji w swoim ogrodzie:

Hortensja francuska - ta tradycyjna hortensja wielolistna jest również znana jako hortensja kwiaciarni ze względu na duże, żywe kwiaty.
Hortensja mophead - ta odmiana hortensji grubolistnej charakteryzuje się dużymi, okrągłymi kwiatami.
Hortensja Lacecap - duże kwiaty otaczają mniejsze pąki i wyglądają, jakby były tylko do połowy zakwitłe, aby uzyskać koronkowy, delikatny wygląd.
Niekończąca się letnia hortensja - odkryta w latach 80-tych XX wieku, ta wyjątkowa odmiana hortensji liściastych jest odporna na mroźne zimy strefy 4.
Hortensja Peegee - choć często trenowana, by wyglądać jak drzewo, Peegee (PG) jest technicznie odmianą Grandiflora z rodziny hortensji wiechowatej.
Niebieska hortensja - Niebieskie hortensje z rodziny grubolistnych są niebieskie tylko ze względu na glebę, na której są uprawiane. Możesz kupić niebieską hortensję i odkryć, że w przyszłym roku kwitnie w innym kolorze.
Różowa hortensja - Różowe hortensje mają różne odcienie od gorących różów do ledwie zarumienionych i można je znaleźć w kilku różnych rodzajach.
Częste pytania dotyczące uprawy hortensji
Kiedy kwitną hortensje?
Okres kwitnienia hortensji zależy od rodzaju i odmiany oraz strefy sadzenia. Większość nowo rosnących hortensji zakłada pąki wczesnym latem, aby zakwitnąć w kolejnych sezonach wiosennych, letnich i wczesnych jesienią. W gorącym klimacie hortensje mogą przestać kwitnąć w upalne lato, ale zakwitną ponownie jesienią.

Jak wyciąć hortensje?
Kiedy hortensje mają dużo miejsca do uprawy w ogrodzie, nie wymagają przycinania. Wszystko, czego potrzeba, to sporadyczne usuwanie martwego drewna.

Czy potrzebujesz martwych hortensji?
Śmiertelne hortensje sprawią, że Twoje rośliny będą kwitnąć jesienią. Nie musisz czekać, aż kwiat zwiędnie - hortensje tworzą doskonałe kwiaty cięte. Pozostaw te wczesne jesienne kwiaty, aby same zanikły. Nie chcesz zachęcać do nowego wzrostu w pobliżu daty zamrożenia.

Jak kontrolujesz kolor hortensji?
Hortensje są wyjątkowe, ponieważ możesz kontrolować ich kolor. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie rodzaje hortensji są w stanie dostosować kolor. Hortensje wielkolistne H. macrophylla reagują na zmiany odczynu gleby. Niskie pH gleby pozwala hortensjom na wchłanianie aluminium, co nadaje kwiatom piękny niebieski kolor. Aby zwiększyć niebieskie kwiaty hortensji, obniż pH gleby, dodając do gleby mech siarki lub torf. Możesz również dodać dodatkowy siarczan glinu do gleby przez cały sezon wegetacyjny. Różowe i czerwone kwiaty błyszczą, gdy dodasz zmielony wapień, aby zwiększyć pH.

Test pH gleby może pomóc w dokładnym dostosowaniu koloru hortensji. Unikaj poziomów pH powyżej 7,5, aby zapobiec uszkodzeniu rośliny. Bez względu na wprowadzone zmiany wszystkie hortensje naturalnie wyblakną jesienią. Nie martw się - roślina ponownie zaprezentuje świeże, kolorowe kwiaty na wiosnę.

Czy hortensje mogą rosnąć w cieniu?
Hortensje lubią cętkowane lub sporadycznie cieniowane, ale nie zakwitną w ciężkim cieniu. Nie chodzi o to, czy wolą słońce czy cień, ale raczej o to, ile słońca potrzebują hortensje? Im dalej na północ znajduje się ogród, tym więcej światła słonecznego potrzebują Twoje hortensje. Średnia praktyczna zasada to sześć godzin światła słonecznego dziennie. Jednak hortensje rosnące na południu mogą działać tylko przez trzy godziny światła słonecznego.

Czy hortensje mogą rosnąć w pełnym słońcu?
Hortensje lubią poranne słońce, ale nie radzą sobie dobrze, jeśli są w bezpośrednim, gorącym popołudniowym słońcu. Częściowy cień w późniejszych porach dnia jest idealny dla tych piękności.

Jak zapobiegasz więdnięciu hortensji?
Regularne podlewanie rano może zapobiec więdnięciu. Niektóre odmiany hortensji po prostu nie radzą sobie z upałem . Nie ma znaczenia, ile wody im podasz - zwiędną trochę w upalne popołudnie. Gruba warstwa ściółki może pomóc w zatrzymaniu wilgoci i utrzymaniu chłodu w glebie. Jeśli Twoje hortensje ożywią się, gdy dzień zacznie się ochładzać, nie musisz się martwić. Lepiej mieć trochę więdnięcia w środku dnia niż przelać i utopić hortensje.

PoradyDom

Najlepszy sposób na czyszczenie rynien

Chociaż możesz chcieć skorzystać z usług profesjonalisty do czyszczenia rynien, samodzielne wykonanie tej pracy może zaoszczędzić sporo grosza. Badania przeprowadzone przez wykazały, że nauka samodzielnego czyszczenia rynien może za każdym razem przynieśćoszczędności finansowe.Jeśli Twoje rynnypotrze

Czytaj więcej...

Losowy

10 sposobów dbania o ogród: jak utrzymać rośliny przy życiu

Pielęgnacja roślin może być prosta, jeśli wiesz, czego szukać. Poniżej znajduje się kilka kluczowych wskazówek dotyczących pielęgnacji, aby utrzymać żywy i zdrowy ogród:Sprawdź stan swoich roślin . Niezależnie od tego, czy przesadzasz rośliny ze szkółek, czy hodujesz własne z nasion, dokładnie sprawdź swoj

Czytaj więcej...